Jak vybrat odsávačku mateřského mléka?

S odsávačkou mléka si můžete udělat zásoby mléka i na tři měsíce.

Odsávačka mateřského mléka je velmi šikovnou pomocnicí v mateřství. Dokáže totiž pomoci s rozběhnutím laktace, ulevit od přebytků mateřského mléka anebo si můžete s její pomocí udělat zásoby mléka pro případ, že nebudete moci miminko v určitý čas nakojit a bude ho hlídat někdo jiný.

  • Jana, redaktorka Heureka.cz
  • Doba čtení: 5 minut

Typy odsávaček mateřského mléka

Elektrická odsávačka

Elektrické odsávačky mateřského mléka se hodí pro maminky, které potřebují odsávat mléko pravidelně. Tyto odsávačky mají integrovaný motorek a většinou se zapojují do elektrické sítě, třebaže existují i kombinované modely, které se dají použít i na baterie. Existují také odsávačky jen na jedno prso, nebo na obě prsa.

Dále se elektronické odsávačky dělí na jednofázové a dvoufázové.

Jednofázové vs. dvoufázové odsávačky
  • Jednofázové odsávačky umožňují regulovat sílu vakua a jsou vhodné pro maminky s rozběhnutou laktací. Mají však horší výkon než dvoufázové odsávačky a nejsou tolik šetrné k bradavkám.

  • Dvoufázové odsávačky jsou šetrné k bradavkám a věrně napodobují sání dítěte. Díky tomu stimulují tvorbu mléka a hodí se k pravidelnému odsávání a k rozběhnutí laktace. První fáze je stimulační a imituje rychlý rytmus sání, který podporuje vylučování mléka. Ve druhé fázi dochází k hlubšímu a intenzivnějšímu sání a k vlastnímu odběru mléka.

  • Snadné odsávání

  • Jednoduchá manipulace

  • Použití bez námahy

  • Možnost dokoupit kompatibilní lahve

  • Vyšší pořizovací cena

  • Motorek může být hlučnější

  • Vyšší hmotnost

Manuální odsávačka

Ruční odsávačky mateřského mléka se hodí pro příležitostné odsávání, protože odsávání se provádí ručně. Časté ruční odsávání může být obtěžující a dokonce i fyzicky náročnější. Manuální odsávačky se ovládají buď jednou, nebo dvěma rukama. Existují tak tři typy ručních odsávaček.

Pístová, balónková nebo páková odsávačka?
  • Pístové odsávačky jsou levné, rychle odsávají, ale nejsou moc šetrné k prsům, a proto se nehodí v prvních dnech po porodu, kdy jsou bradavky přecitlivělé.
  • Balónkové odsávačky se pohání mačkáním balónku a hodí se ke stimulaci laktace a při problémech s vpáčenými bradavkami.
  • Pákové odsávačky jsou z ručních modelů nejšetrnější.
  • Nižší pořizovací cena

  • Skvělá pro příležitostné odsávání

  • Nejsou příliš šetrné

  • Použití může být fyzicky náročnější

Parametry

Rozměry a hmotnost

Malé rozměry a nízkou hmotnost mají ruční odsávačky. Jejich hmotnost se pohybuje od 200 do 400 g. Obecně větší a těžší jsou kvůli motoru elektrické odsávačky.

Tlak a rychlost sání

U některých odsávaček si můžete nastavit intenzitu vakua, rychlost sání, a dokonce i stimulační program. Čím více možností odsávačka nabízí, tím lépe. Každá žena je jinak citlivá a vyhovuje jí něco jiného. Co vám bude vyhovovat, se nedá předem určit, a proto je lepší, pokud si můžete vše vyzkoušet a nastavit podle aktuálních potřeb. Dobře vybavené modely mohou nabídnout až 9 stupňů intenzity vakua.

Objem

Objem udává počet mililitrů lahvičky, která je součástí odsávačky. Většinou se pohybuje v rozmezí 80 až 260 ml. Nejčastěji mají lahvičky 125–150 ml.

Příslušenství

Odsávačky mléka jsou obvykle dodány včetně příslušenství, které je u většiny přístrojů možné i dokoupit. V takovém případě je potřeba si předem ověřit kompatibilitu s vaší odsávačkou.

Prsní nástavce

Aby odsávačka fungovala tak, jak má, je důležité vybrat správnou velikost prsního nástavce. Moc malý nebo naopak moc velký nástavec by mohl bradavku poranit, a proto se při výběru zaměřte na odsávačky, které nabízí více velikostí prsních nástavců.

Velikosti prsních nástavců
  • S 21 mm
  • M 24 mm
  • L 27 mm
  • XL 30 mm
  • XXL 36 mm

Bradavky mohou mít různou velikost, a proto si raději přeměřte obě. Během kojení a odsávání se může velikost bradavky změnit, takže budete muset prsní nástavec časem vyměnit. Některé odsávačky nabízí v základním balení nástavců více, u jiných si budete muset nástavec dokoupit zvlášť.

Náhradní lahvičky

Lahvičky na mléko se vždycky hodí. Oceníte je obzvláště v případě, že budete chtít mléko na delší dobu uchovat v mrazničce. Pozor, lahvičky musí být kompatibilní s odsávačkou. Někteří výrobci nabízí i jednorázové sterilní lahvičky o různém objemu (80–260 ml).

Dudlíky na lahvičky

Pokud budete kupovat náhradní lahvičky, budou se vám hodit i náhradní dudlíky na lahve neboli savičky. Ty také vybírejte tak, aby byly kompatibilní s lahvičkou.

Mohlo by se hodit

Nosní odsávačky

Kojicí polštáře

Kojicí korále

Kojenecké láhve

Savičky na kojenecké lahve

Sterilizátory kojeneckých potřeb

Prsní tampóny

Časté dotazy

Které odsávačky odsávají nejrychleji?

Nejrychleji odsávají oboustranné dvoufázové odsávačky. Díky tomu, že odsáváte mléko z obou prsů najednou, ušetříte 50 % času. A navíc zvýšíte produkci mléka. S manuální odsávačkou odsajete jedno prso za 15 až 20 minut.

Jak správně odsávat mléko?

Před odsáváním se pohodlně usaďte, připravte si vše, co budete potřebovat, abyste v průběhu nemusela vstávat. V ideálním případě byste se měla dívat na miminko, na jeho fotografii nebo aspoň na něj myslet, abyste podpořila tvorbu mléka. Pomůže také manuální stimulace. Lehkou masáží prsu podpoříte laktaci a uvolňování mléka.

Na odsávačku připevněte prsní nástavec o správné velikosti. Vsuňte bradavku do tunelu prsního nástavce. Měla by se v něm pohybovat volně. Bez tření. A přidržujte nástavec lehce na bradavce.

U elektricky poháněné odsávačky si nastavte pohodlný podtlak a zahajte první stimulační fázi. Rychlé a mělké odsávání, které spouští vypuzovací reflex a zvyšuje průtok mléka. Pak by se mělo vakuum (sání) na několik vteřin uvolnit, aby mohlo mléko volně začít proudit. Odsávačka potom přejde do 2. odsávací fáze, během níž dochází k hlubšímu odsávání mléka. Některé elektrické odsávačky přepínají mezi fázemi automaticky, u jiných se o to musíte postarat sami. Kombinace stimulační a odsávací fáze napodobuje sání miminka a zlepšuje tvorbu a průtok mléka. Pokud odsáváte mléko ručně, jednofázovou odsávačkou, snažte se napodobit stimulační a odsávací fázi. Ruční odsávání by mělo trvat 15–30 minut.

Mléko odsávejte rovnoměrně z obou prsů. Každé 3 hodiny. V případě, že chcete podpořit laktaci, můžete odsávat i častěji.

Jak dlouho se dá mateřské mléko uskladňovat v lednici?

Mateřské mléko v lednici by nemělo být déle než 24 hodin. Teploty by měly dosahovat 2 až 4 °C. K nádobě s mlékem si napište datum i čas. Budete tak mít přehled, jak staré je skladované mléko.

Jak dlouho vydrží mateřské mléko v mrazničce?

Pokud si chcete udělat zásoby mléka na delší časovou dobu, zamrazte jej. V mrazáku mléko vydrží 1–3 měsíce. K nádobě s mlékem si napište datum i čas. Budete tak mít přehled, jak staré je skladované mléko. Mléko pak z mrazáku odebírejte od nejstaršího.

Jak rozmrazit mateřské mléko z mrazáku?

Mléko rozmrazujte pomalu a šetrně. Můžete ho nechat rozmrzat přibližně 24 hodin. V lednici při teplotě 4 °C, 2–3 hodiny v pokojové teplotě nebo ve vlažné vodě s teplotou do 37 °C. Před odebráním potřebného množství obsah nádoby promíchejte pomalými kývavými pohyby, aby se rozpustil ztuhlý mléčný tuk.

Před krmením mléko ohřejte na tělesnou teplotu, buď v teplé vodní lázni, nebo ve speciálním ohřívači. Ohřívání by nemělo trvat déle než 20 minut. Ohřáté mléko spotřebujte do 4 hodin.

Co když rozmrazené mateřské mléko nevyužijete najednou?

Když rozmrazené mléko nevyužijete najednou, uložte ho do lednice a spotřebujte do 24 hodin.

Může se znovu zmrazit už jednou rozmrazené mléko?

Ne. Rozmrazené mléko už znovu nezamrazujte a nikdy ho neohřívejte v mikrovlnné troubě.

Další užitečné články

Jak dlouho vydrží mateřské mléko v lednici